Повна характеристика вермикуліту та практика його застосування

Важко уявити собі матеріал, за допомогою якого можна було б успішно та ефективно задовольняти левову частку господарських, виробничих і безліч інших потреб. Разом з тим, протягом 100 років чи не у всіх галузях промисловості знаходить застосування вермикуліт сипучий. Мінерал, властивості якого окремо, складно назвати вельми цінними — унікальними є самі спучені домішки після термічної обробки.

Фізико-хімічні властивості, які має спучений вермикуліт

Вермикуліт — є пористим сипучим матеріалом, що являє собою малі частинки жовтого-коричного, сріблястого або золотистого кольору. Його отримують в результаті швидкого випалювання вермикулітового концентрату — гідрослюди, що міститься між елементарними шарами. Спучування відбувається в результаті розщеплення частинок вермикуліту, під дією енергійно випаровування з них води на досить тонкі кусочки.

Вермикуліт спучений має своєрідну пластинчасту пористість, яка обумовлена об’ємною вагою 100—300 кг/м3 і теплопровідністю 0,065—0,09 Вт / м. кв. (залежить від питомої ваги). Температура плавлення — 1350 °C, а застосування від —260 °C до +1200 °C. Частинки не руйнуються, завдяки чому він не осідає в теплоізоляційних засипних конструкціях. Не піддається стиранню. За мастильними властивостями подібний графіту.

ВермикулитОсновною та найбільш цінною властивістю вермикуліту є здатність його при прожарюванні, різко і незвичайно сильно збільшуватися в обсязі в 10—20 разів. Це явище пояснюється тим, що при високому прогріві молекулярна вода перетворюється в пар. Потім, під тиском якого відбувається розщеплення слюди в невеликі домішки. При охолодженні, спучений таким чином вермикуліт, зберігає свій обсяг, що і надає мінералу цінних властивостей.

Практичні переваги вермикуліту

Вермикуліт має гарні тепло — і звукоізолюючі  характеристики, а також високу вбираючу здатність. Може увібрати рідини до 480% власної ваги. При цьому, він слабо гігроскопічний (тобто мало набирає в себе вологи з навколишнього повітря). Навіть, коли буде 99% вологості повітря, то води в  ньому буде не більше 9%.

  • Мінерал інертний до органічних розчинників і нерозчинний у вод;
  • Не розкладається, не має запаху, не поглинає вологу;
  • Не має дратівливих властивостей;
  • Володіє хорошими сорбційними властивостями для газових і рідинних середовищ. Не є сприятливим матеріалом для життя комах і гризунів.

Обпалені частинки вермикуліту характеризуються підвищеною вогнестійкістю, високою звукопоглинальною здатністю, низькою теплопровідністю. Вермикуліт не конденсує вологу, характеризується малим коефіцієнтом температурного розширення.

На відміну від інших видів сипучих теплоізоляційних матеріалів (перліту, керамзиту) володіє пружною деформацією, опади в конструкціях заповнених вермикулітом відсутні.

Всі ці властивості і визначають надзвичайно широкі можливості використання вермикуліту в якості сировини багатоцільового призначення.

Залежно від розмірів фракцій мінералу вермикуліт розділяється за номерами: від 1 — це розмір з горошину, до 5 — фракція піску і пилу.

Сфера використання

Вермикуліт спучений використовується як в чистому вигляді для заповнення пустот (фундаментів, перекриттів). Так і в якості наповнювача будівельних сумішей (легких бетонів, теплих і декоративних штукатурок, вогнестійких покриттів).

Плити вермикулітові

Вироби зі спученого вермикуліту — це плити, сегменти для ізоляції теплопроводів. Їх виготовляють із суміші вермикуліту та хризотил-азбесту, добавляючи в якості в’яжучих елементів: смолу, крохмаль, рідке скло та ін. Плити вермикулітові — це екологічно чистий матеріал, який одночасно з високою вогнестійкістю поєднує в собі високі показники по звукопоглинанню, теплоізоляції. Вони володіють чудовими декоративними властивостями з необмеженим терміном експлуатації. Використовуються для запобігання від вогню залізобетонних, сталевих і дерев’яних конструкцій та кабельних трас. В якості термозахисту — при будівництві печей і камінів.

Як засіб захисту від перегрівання приміщень їх встановлюють в місцях з жарким кліматом, а в північних районах — для збереження тепла. Ними ізолюють холодильні камери та фільтри мартенівських печей. Ще одна область — це звукоізоляція приміщень при випробуванні авіаційних і автомобільних двигунів, будівель цивільного та промислового призначення, кінотеатрів, спеціальних лабораторій.

Вермикуліт спучений – це якісний матеріал для теплової ізоляції дахів, стін, підлог, фундаментів, горищ, перекриттів, підвалів споруд, трубопроводів, вогнезахист металевих та дерев’яних конструкцій (будівель, споруд, дверей, сейфів). Він запобігає розвитку цвілі, грибка від зайвої вологості.

Даний елемент використовується при виробництві гуми, в порошковій металургії, в сушильних установках, виробництві шамотної цегли, вогнетривкого ізоляційного картону, в промислових термосах.

Невеликі домішки додають в автомобільні мастила для охолодження, підвищення тиску та економії масла.

Вермикуліт металургія

У металургії вермикуліт спучений застосовують для теплоізоляції вилитих частин, при розливі рідкого металу, для футерування печей та сталерозливних ковшів, а так само як утеплювач будь-якого енергетичного обладнання.

Харчова промисловость застосовує його для ізоляції холодильних установ від перегріву та фільтрації води.

Для хімічної промисловості вермикуліт є адсорбентом для уловлювання диму, отруйних газів, очищення промислових стоків, як середовище для транспортування активних рідин і кислот.

В якості інертного наповнювача вермикуліт знайшов застосування у виробництві вибухових речовин. Очищають ним стічні води від нафтопродуктів і викидів в атмосферу та грунт (зниження нітратного забруднення, блокування радіонуклідів і важких металів). Ним збирають розливи токсичних рідин з твердої поверхні та поверхні акваторій.  Виробництво вогнестійких золотих і срібних фарб, лаків, емалей, в парфумерній і фармацевтичній промисловості не обходиться без нього.

Вермикуліт в сільському господарстві

У тваринництві вермікуліт застосовується як добавка до основного раціону тварин. Це сприяє збагаченню корму макро і мікроелементами та зниженню бродильних процесів в кормосумішах.

Близько 28% вермикуліту використовується в сільському господарстві.  Поліпшує властивості як легких (піщаних), так і важких (глинистих) ґрунтів. Агровермікуліт у 2—3 рази збільшує обсяг вологи в ґрунті. Перешкоджає розвитку цвілі, грибків і розмноженню шкідників. Завдяки пористості, а також наявності: кальцію, магнію, калію, алюмінію, заліза, кремнію є ідеальним добривом. Широко використовується в декоративному і лікарському рослинництві, вирощуванні посадкового матеріалу, підживленні декоративних і лікарських рослин, зменшенні в’язкості щільних ґрунтів. Та як теплоізолятор кореневої системи від вимерзання.

Агровермикуліт

Ще одна “перевага використання” у конструкціях димоходів

Вермикуліт у виробництві димоходів сендвічів як утеплювач – став візитною карточкою топових заводів. До основних переваг вермикулітових димоходів відноситься можливість їх установки у будь-яких перекриттях, без використання спеціальних прохідних патрубків. Це дійсно так. Вермикулітовий шар прекрасно захищає зовнішню металеву трубу від нагрівання. Тут йому рівних в цьому немає. Пожежна безпека — ось основний коньок цього матеріалу. На це хочеться сказати наступне, нормативів прокладки димарів ніхто не скасовував. І димохід змонтований з порушеннями не прийме жоден наглядовий орган. Ось ще один приклад бажаного і дійсності.

Що у вермикулітового димоходу унікального?

По-перше—100% гарантія безпеки. Оскільки вогнестійкість і термостійкість є основними параметрами димоходу, тому варто, спершу, звернути на це особливу увагу. Вермикуліт має дуже низьку теплопровідність. Одним словом: швидше розплавитися сама піч, ніж такий димохід.

Про монтаж

Монтувати такий комин, не дивлячись на його можливу висоту (до 25 метрів) — дуже просто! Як дитячий конструктор. Проста та продумана, до найменших деталей конструкція, дає додаткову витривалість до поривів вітру. Відповідно має більший КПД стійкості експлуатації. А якщо у нього така висока надійність — то і прослужить він Вам як мінімум 25 років.

Димохід вермикуліт

Димарі із нержавіючої сталі займають невеликий простір. Їх можна розмістити в будь-якому зручному місці, як всередині приміщення так і зовні! Встановити – вже після будівництва будівлі. Бо розміщення не залежить від конструктивних особливостей будови.

Економічність

Труба утеплена вермикулітомУтеплювач не сприйнятливий до агресивних кислот та різних шкідливих виділень, що знаходяться в продуктах горіння. Тому він не іржавіє, не окислюється, не розсипається з часом! Він екологічний і при нагріванні не виділяє нічого, не шкідливіший теплого повітря.

Вам не доведеться нести додаткових витрат на ремонт, обслуговування, утеплення, заміну або відновлення зіпсованого з часом димоходу. Тому, що димохід з вермикуліту — не горить, не гниє, не пліснявіє і не схильний до будь-яких інших впливів.

На завершення

А тепер найцікавіше. У вермикулітовому димоході не утворюється конденсат!

Що ще неймовірніше — не накопичується сажа!

Багаторічна практика, експлуатації димоходів, підтверджує відсутність в них, як конденсату, так і сажі.

Вермикулітовий димохід підходить для роботи з будь-якими видами котлів, камінів і печей, любим видом палива, в кожному регіоні, в будь-якому режимі та в будь-якому порядку, не вимагаючи ніяких додаткових заходів. Це не голослівна заява. Проведено безліч випробувань і отримана маса протоколів і висновків.

 

Читайте:

Чому сендвіч-димоходи зараз такі популярні в Україні

 

Димоходи для бані вибираємо самостійно кращий варіант

Comments

Залишити відповідь

two × 5 =