Який димохід краще для котла? Вибираємо надійний варіант

Сендвіч-димохід зі сталі в будинках – один із найпоширеніших в Україні варіантів облаштування системи димовидалення. Його популярність обумовлена не тільки надійністю, але й зручністю використання та ефективністю експлуатації з різними видами опалювального обладнання. Якщо у Вас стало запитання: “Який краще димохід для твердопаливного котла?” то однозначно рекомендуємо звернути увагу на димоходи сендвіч. Це конструкція з двох труб різного діаметру, які вставляються одна в іншу. Обидві (зовнішня та внутрішня) виробляються зі сталі трубного прокату, між ними розміщується теплоізоляційний шар – із негорючого матеріалу (зазвичай використовується каолінова вата або базальтова, а ще вермікуліт). Такі утеплювачі мають низький показник теплопровідності, стійкі до дії хімікатів, відрізняються вогне та вологостійкістю. Внутрішня частина конструкції завжди виробляється з нержавіючої сталі, яка витримує вплив високих температур і не зазнає корозії, а зовнішня  – з нержавіючих матеріалів, оцинкованого заліза або легованої сталі. Завдяки такому виконанню труби швидко прогріваються, зберігаючи тривалий час високу температуру та водночас не утворюють конденсату. Такі димарі найбільш довговічні. Якщо ви не вирішили, який краще купити димохід для лазні чи для будинку – то перегляньте комини з нержавіючої сталі, оскільки це практично найкращий універсальний варіант.

Переваги сендвіч-димоходів

Переваги димоходів із нержавіючої сталі

 • Простота та зручність монтажних робіт. Виробляється величезна кількість сполучних елементів, за рахунок яких кожна людина може зібрати димар потрібної йому довжини та форми.
 • Наявність звукоізоляційних властивостей. Завдяки тому, що стінки труб складаються із утеплюючого шару, рівень шуму від тяги значно скорочується.
 • Універсальність. Дані системи можуть використовуватись з будь-якими видами палива. Крім того, їх можна встановити як зовні вдома, так і всередині. При цьому не потрібно зводити опори. 
 • Зовнішня естетичність. 
 • Високі показники теплоізоляції. За рахунок цього всередині труб не утворюється конденсат. 
 • Підвищена пожежна безпека. Крім того, що при виробництві конструкції використовують вогнетривкі матеріали, внутрішній шар теплоізоляції перешкоджає тому, щоб зовнішній шар нагрівався. Завдяки цьому знижується вплив на легкозаймисті матеріали, які можуть опинитися в контакті з контуром. 
 • Гладкий внутрішній шар. Саме такі деталі менше накопичують сажу, тому димар потрібно чистити набагато рідше. 
 • Тривалий період використання. Якісні нержавіючі матеріали сприяють тому, що якість конструкції залишається високою протягом довгих років. Димар функціонує без втрати первісного функціоналу.

Недоліки

Тим не менш, подібні конструкції все ж таки мають деякі недоліки. До них слід зарахувати:

 • Значну вартість;
 • Втрату герметичності, яка виникає через звуження та розширення складових елементів димоходу при різких стрибках температури.
Димоходи сендвіч своїми руками

Особливості монтажу сендвіч-димоходів

При облаштуванні системи необхідно враховувати такі моменти:
– Висота димоходу, повинна бути не менше 5 м. Інакше система працюватиме неефективно;
Конструкцію рекомендується доповнити заглушками з конденсатовідвідником для видалення вологи та перевірки стану димоходу;
– Якщо покрівля виконана з горючих матеріалів, у конструкції труби повинен бути іскроуловлювач, виконаний із сітки з осередками не менше 5х5 мм;
– При монтажі сендвіч труби на даху конструкцію рекомендується доповнювати дефлектором або іншим пристроєм для захисту від опадів. Однак виріб не повинен перешкоджати виходу газів з димаря;
– Горизонтальні частини димаря повинні бути довжиною не більше 1 м;
– Частини димаря не повинні з’єднуватися в місцях покрівельних та стельових перекриттів;
– Відводи та трійники повинні кріпитися таким чином, щоб на них не впливало навантаження від елементів, що встановлюються вище;
– Димар повинен монтуватися від печі, тобто у напрямку знизу вгору;
– частини димоходу, розташовані під нахилом, не повинні мати шорсткості, а площа їх перерізу повинна бути не меншою, ніж у труб, розташованих вертикально;
– З димарем не повинні стикатися інші комунікації: газова труба, електричне проведення тощо.
Важливо: димар не повинен звужуватись, але може розширюватися. Наприклад, для печі з отвором для димоходу діаметром 115 мм може застосовуватися труба 120 мм, але не можна використовувати труби діаметром 110 мм.
 
Утеплені димоходи своїми руками
 
Варіанти монтажу 
 
Установка сендвіч-димоходу зазвичай проводиться “по диму” та “по конденсату”. Внутрішній контур зазвичай призначений для конденсату, а зовнішній для диму. Конструкція збирається таким чином, щоб внутрішні елементи не перешкоджали стіканню вологи, а зовнішня частина – забезпечувала ефективне видалення диму. Тобто у внутрішньому контурі всі площини спрямовані вниз, а у зовнішньому – нагору.
 
Установка димоходу в будинку 
 
Наприклад розглянемо алгоритм установки двостінного димоходу, виконаного з нержавіючої сталі:
 • На димовий патрубок печі кріпиться одинарна труба із металу. Вона встановлюється за “димом”. До або після труби розташовується шибер, який перекриває димар. Місця з’єднання елементів обробляють жаростійким герметиком. При першому використанні печі матеріал твердне, що забезпечує додаткову міцність конструкції, захист від диму та конденсату.
 • На одинарній трубі кріпиться початковий сендвіч-елемент: двостінна труба, що герметизується внизу. На ній потім встановлюється основна труба. Початковий елемент монтується “по диму”. Місця з’єднання також обробляються герметиком.
 • Починається складання основного димаря. Застосовуються як прямі відрізки, але й коліна, трійники та інші елементи залежно від конфігурації системи. Стики також рекомендується обробити захисним матеріалом.
 • При установці через перекриття кріпляться розвантажувальні платформи, а труба кожні 2м стягується хомутами та кріпиться до стійких конструкцій для додаткової жорсткості системи. Бажано виконувати фіксацію у місцях з’єднання елементів. Горючі матеріали перекриттів захищаються базальтовою ватою, що укладається у спеціальний короб.
 • Для відрізків з безліччю вигинів та відгалужень необхідно передбачати елементи з ревізійними вікнами для видалення забруднень. Вони розташовані в точках з відкритим доступом до димаря.
 • При монтажі димоходу із сендвіч труб через дах застосовуються спеціальні компоненти – конус та фартух. У верхній частині встановлюється оголовок або дефлектор.
Монтаж димоходів із нержавіючої сталі
 
Довіритися майстру чи своїми руками? 
 
Монтаж сендвіч-димоходу в будинку можна виконати самостійно, головне щоб був відповідний інструмент. Також не зайвим буде наявність досвіду в установці подібних конструкцій, або хоча б пряморукість та бажання виконати завдання якісно. Якщо бажання немає, ви зайняті або вважаєте, що у вас мало досвіду в даній сфері, краще довірити роботу професіоналам.
 

 

Наш канал на YouTube

Comments

 • Мирослав Степанович Відповіcти

  Дякую тому, хто винайшов такі труби. Я б йому пиво поставив)))).

  at
 • Олеся Відповіcти

  Все, верно, такой вариант прост в установке и долговечен – это плюс. Но цена “кусается” – это минус

  at

Залишити відповідь

2 × 1 =