В кочегарку заглядаю раз на тиждень. Як і скільки коштує переробити котел на дровах у пелетний

Головний європейський тренд – використання твердопаливних  котлів для опалення приватних будинків пелетами. Попит на таке обладнання є і у нас, але черг за ним немає. До самого питання переведення котлів на пелети наші люди підходять з кмітливістю. Власники свої звичайні твердопаливні котли на дровах не заміняють, а підключають до них спеціальний пальник з бункером. Після нескладних маніпуляцій, в котельню потрібно заходити всього раз-два в тиждень. Котел та вся система працює в автоматичному режимі. Сьогодні хочемо розповісти про те, як це було зроблено, про роботу обладнання, і скільки коштує.

Від дрів до пелетів

Власник модернізував свою дачу під столицею в листопаді минулого року. Раніше опалення в будинку було пічне. Але так як ним стали користуватися частіше батьки (переїхали і почали жити тут постійно), було вирішено зробити водяну систему опалення. Газ є в селі поруч, але щоб його провести, потрібно створити кооператив. Для більшості це не потрібно або занадто дорого. До того ж всі знають, що субсидії на газ для дачників не має і користуватися ним в кілька разів дорожче, ніж в тому ж селі. Електрика була теж дуже дорогою, електрокотел би господарів розорив. Та й потужностей дачної електролінії явно не вистачило б.

Так у нас з’явився шанс переробити котел твердопаливний

Чоловік каже, що після всіх роздумів ним було принято рішення купити твердопаливний котел. Він універсальний: основне паливо дрова, але з можливістю спалювати пелети. Як виявилося з пелетним обладнанням співрозмовник знайомий досить давно. Ще в 2010 році компанія, де він працював, якраз займалася постачанням пелетних котлів і навіть намагалася налагодити їх виробництво. Але тоді в країні не було пелет, їх завозили з країн ближнього зарубіжжя. Тепер все стало набагато доступніше. Тому і ідея перейти на пелети була давно, яку в підсумку реалізували в листопаді минулого року. Для цього до котла додатково придбали пелетний пальник, бункер для пелет та автоматику.

Твердопаливний котел з пальником

Питання, як вбудувати пальник в котел на твердому паливі, не порушуючи цілісності теплообмінника, вирішується двома способами, — пояснює інженер компанії по продажу котлів. Можна прорізати отвір в дверцятах котла і вставити в нього пальник. Власник вибрав інший варіант – пальник на відкатному механізмі. При такому способі дверцята прорізати не потрібно. Їх просто відкривають, а в отвір вставляється пальник. Коли потрібно прибрати золу, вона легко від’єднується.

мобільний пальник для пилет

Пальники для пелет різних виробників мають схожу будову: сама топка, пристрій для подачі пелет, вентилятор і вбудований запальник. Все це закрито корпусом. Всі матеріали, використовувані у виробництві обладнання – жаростійкі і кислотостійкі. Після установки в котел, частина мобільного пальника знаходиться в корпусі котла, а інша половина зовні. При монтажі необхідно врахувати, що в подальшій експлуатації такого обладнання необхідно буде проводити чистку теплообмінника і зольника. Та не забувати про обслуговування самого пальника для гранул. Ось як вона виглядає в роботі:

Пальник для гранул

Автоматичний режим роботи

Управляє процесами горіння і подачі палива з бункера автоматика. Завдяки додатковим модулям можна розширити можливості системи опалення. Автоматичний блок дозволяє скоротити кількість підходів до котла. В неділю власники дачі завантажують в бункер по 310 літрів гранул. Виставляють необхідну температуру, яку потрібно підтримувати в будинку (15-17 градусів) на час їх відсутності. Перед приїздом зі смартфону можливо направити команду котлу прогріти дачу до 25 градусів і приїхати в гарантовано теплий будинок. Управління всією системою здійснюється з контролера. Він контролює всі процеси в системі: як працює пальник, яка температура повітря на вулиці, яка температура в баку і інші показники

Автоматика для пелетного пальника

Дрова у нас залишилися, але ними ніхто не опалює. Після пелет це здається незручним, ділиться враженнями власник. «У батька була мрія – жити на дачі, і ось тепер будинком можна користуватися цілий рік. Раз в тиждень потрібно чистити зольник від спалених пелет. Золи зовсім небагато виходить — всього піввідра. Нею ми город удобрюємо. Для кращої тепловіддачі періодично потрібно очищати стінки котла і теплообмінника спеціальною щіткою. Раз на рік варто почистити і димохід або хоча б подивитися на його стан».

Конструкція і принцип роботи система опалення

 У даній системі обв’язки важливе місце займає буферна ємність з теплообмінником (двохсотлітровий білий бак на підлозі). Котел нагріває в ньому теплоносій і відключається. Теплоносій з нього надходить в кілька контурів системи опалення – в радіатори на трьох поверхах будинку. Коли бак остиває, автоматика котла на це реагує – пальник включається і нагріває його.

Kotelvdome-peleti6

Зазвичай в котельні знаходиться тижневий запас пелет в мішках по 20 кілограмів. На випадок, якщо котел перестав працювати (наприклад, закінчилися пелети), в бак вмонтовані декілька електротонів. Можуть гріти теплоносій, поки власник не вирішить питання з доставкою пелет. Хотя цією опцією ще жодного разу не скористалися. Буферна ємність також відповідає за наявність гарячої води. В ній є для цього теплообмінник ГВП, вода нагрівається в проточному режимі. В системі гарячого водопостачання використовується рециркуляційний насос, який підтримує в трубах гарячу температури води. Тому при включені не потрібно в душі як в кінофільмі “С лёгким паром”,  довго чекати поки “тепленька” піде.

Обвязка пелетного котла

За зручністю користування пелетне обладнання мало поступається газовому. Великий плюс – його не потрібно самостійно розтоплювати. Для цього в пальнику є спеціальний керамічний ТЕН, який підпалює пелети. Гранули подаються в пальник  з бункера, з’єднаними гофрованим шлангом автоматично. В середині труби знаходиться шнек, як в механічній м’ясорубці. Інтенсивність горіння регулюється подачею гранул (пелет) і подачею повітря. При наявності акумулюючого баку, пальник працює в номінальній потужності. І це, як вважає інженер – наладчик, найбільш оптимальний режим для нього. Котел нагрів повний бак і відключився.

Яка вартість палива?

За цей опалювальний сезон для обігріву будинку на 190 «квадратів» котел спалив 3,7 тонн пелет. Власник дачі каже, що якби будівля була краще утеплена, то при такій теплій зимі витрати були б меншими. Він зазначив, що майже половину цього обсягу палива витратив для нагріву гарячої води. Закупляв пелети по 143 долара за тонну. Всього за весь опалювальний сезон на все пішло майже 530 доларів. Відзначимо, що для котла закуповувалися пелети високої якості – такі поставляються в основному в Євросоюз. На внутрішньому ринку частіше можна зустріти пелети якістю гірше – у них вище зольність і менша тепловіддача. Правда, і вартість нижче – від 100 євро за тонну. Запасатися ж ними слід навесні або влітку – в цей період ціни на них мінімальні. Зустрічаються також торф’яні пелети, із соломи та лушпиння соняшнику. Та вони не підходять для побутових пелетників. Потрібно купувати тільки пелети з дерева.

Пелети для котла

А якщо немає електрики?

Головна фобія власників будинків з твердопаливним котлом – це відключення електрики. У закритих системах без надійного захисту такі апарати стають небезпечними – можуть закипіти і навіть вибухнути. Пелетному перебої з електроенергією не заважають. Пропала електрика — пальник загас, закипіти в системі вже нічого не зможе. Появився струм – пальник сам по собі очиститься, потім включиться процес розпалювання, далі перехід в робочий режим. Там, де відключення світла часте явище, доцільно використовувати резервне джерело живлення. Даний пристрій підтримуватиме працездатність системи, поки не з’явиться напруга в мережі.

Скільки все це коштує?

Котел і оснащення його пелетним пальником і буфером обійшлися приблизно в 2,8 тисячі євро. Пелетні пальники від різних виробників коштують плюс-мінус однаково. Ціна залежить від потужності. Наприклад, пальник в комплекті з бункером і контролером на 20 кВт обійдеться в 1,6 тисячі євро. Більш потужна, на 30 кВт — – 1,8 тисячі. Пелетні котли, в яких і пальник, і автоматика йдуть в комплекті в залежності від потужності і виробника, коштують недешево — ціни починаються від 2,5 тисячі євро.

Перероблений котел під пелети

Правда, їх ефективність буде вище. У них спеціальний теплообмінник, який розроблявся конкретно під спалювання пелет. Фахівець каже, що вибір пелетників зараз великий, вибрати є з чого: на ринку є українські, польські, німецькі, білоруські, чеські.  Більш того, в країні є не тільки свої виробники таких котлів, а й пелетних пальників. Вартість решти системи опалення (буфер, змішувальні вузли, автоматика, система автоматичного очищення, рециркуляція в системі ГВП, радіатори, датчики, теплі підлоги) залежить від потреб будинку і побажань власника. Наприклад, ця котельня повністю укомплектована. З монтажем» під ключ обійшлася приблизно в 7 тисяч доларів. Зате тепер дача може використовуватися як повноцінне заміське житло.

Читайте також:

Рейтинг твердопаливних котлів українського виробництва

Народні методи чистки димоходів

Що потрібно знати при виборі пелетних котлів

Чернігів – столиця котлобудування найкращих котлів України

 

 

 

Підписуйтеся на YouTube 

Comments

  • Олександр Відповіcти

    Тепер діло за малим – купить пелетний пальник. До речі ціни на них ще ті.

    at
    • Володимир Іванович Відповіcти

      Краще зробити піролізний котел. По грошам набагато дешевше та і палить ним можна все.

      at

Залишити відповідь

20 − 3 =